Gipszkarton ragasztása falra, gyorsan és egyszerűen!

Házfelújításkor vagy házépítés során felmerülhet a gipszkarton ragasztásának ötlete. Ez sok kérdést vethet fel a kezdő házfelújítóknál, ezért cikkünkben ezekre a kérdésekre szeretnénk választ adni a kedves olvasónak. Sorra fogjuk venni a gipszkarton előnyeit és a különböző ragasztási technikákat. Lesz szó arról is, hogy milyen felületre rögzíthetőek a gipszkarton lapok, és milyen előkészületek szükségesek, ha gipszkarton ragasztás előtt állunk. Emellett, bemutatjuk, hogy miként lehet elvégezni a gipszkarton ragasztását a már meglévő falfelületekre egy jó ragasztóhab segítségével.

 

A gipszkarton ragasztás előnyei 

Egyre többen döntenek a gipszkarton ragasztás alkalmazása mellett. Gyakran használják a könnyen kezelhető lapokat a falak vízszintezésére, illetve hang- és hőszigetelésére is. Ezért most összegyűjtöttük a gipszkarton ragasztásos technika előnyeit és a ragasztás folyamatát, hogy jobb rálátást nyújtsunk azoknak, akik ilyen megoldást terveznek építkezés, felújítás során.

Hangszigetelés   

Ha hangszigetelni szeretnénk a lakásunkat, akkor a gipszkarton ragasztásával ezt könnyedén eltudjuk érni. Természetesen, nem teljes mértékben lesz hangszigetelt az otthonunk, viszont egy 12,5 mm lap felhelyezése is segíteni tud a hangos szomszédok ellen.

Ennél léteznek természetesen vastagabb hangszigetelő gipszkarton kivitelek is, ám ezeknek a felhelyezését csak indokolt esetben ajánljuk, hiszen ezzel a meglévő teret csökkentjük az adott helyiségben. A vastagságtól függően a ragasztásos technikának nincs különleges anyagigénye, így akár egy gipszkarton ragasztóhabbal már könnyedén és gyorsan elkészülhetünk a falak hangszigetelésével.

Hőszigetelés   

Az álmennyezetként használt gipszkarton lapok lehetővé teszik, hogy jelentősen csökkentsük a fűtésszámlánkat. Ilyenkor, a gipszkarton lapok esetében nem közvetlenül a plafon felületére történik a ragasztás, hanem egy fából készült tartószerkezetre. Ha pedig fém profilra kerülnek felhelyezésre a gipszkarton lapok, akkor érdemes csavarozni őket, mint ragasztani. Gipszkartonnal burkolva a szoba mennyezete 12,5 mm-rel lesz alacsonyabb, így érdemes ezzel kalkulálni, mielőtt elkezdjük berendezni a helyiséget. Érdemes előre egyeztetni egy villanyszerelő szakemberrel a később felhelyezésre kerülő világítótestek típusáról és elhelyezkedéséről a tervezési folyamat során. Ez azért is lesz fontos, hogy ezeknek a helyét még a ragasztás előtt ki lehessen vágni a gipszkarton lapokból, illetve az áramellátáshoz szükséges kábeleket biztonságosan és esztétikusan elvezethessük a fa tartószerkezetben.

 

Szárazvakolás 

Felújítás során, ha a vakolás és a száradás idején szeretnénk időt nyerni, akkor is érdemes fontolóra venni a gipszkarton lapok ragasztását, hiszen a ragasztóhab gyors, 1 napos száradása után azonnal elkezdhetjük festeni, tapétázni, akár csempézni a falat. Gyors és hatékony megoldást jelent, azonban azt érdemes figyelembe venni, hogy a falunk terhelhetősége nem lesz ugyanolyan, mint egy hagyományosan vakolt téglafal esetében.

 

A ragasztóhabbal való ragasztás előnyei 

Ragasztás után gyorsan szárad a felületen, így szinte azonnal használható

Gyorsabb kivitelezési megoldás, mint egy cementbázisú ragasztó

Akár szakmai háttértudás nélkül is könnyen használható.

 

 

A gipszkarton falra történő ragasztása, lépésről lépésre 

Mielőtt elkezdenénk a gipszkarton lapok ragasztását, érdemes utánajárni, hogy milyen előkészületek és lépések szükségesek a megfelelő rögzítéshez és tökéletes kivitelezéshez.

1. A falfelület előkészítése – mivel és hogyan készítsük elő a falfelületet a ragasztás előtt? (H3)

Először érdemes a felszerelésre kijelölt falat letakarítani. Fontos, hogy eltávolítsunk a falról minden szennyeződést, port és törmeléket. Ezután a falfelületnek alapozásra lesz szüksége, függetlenül attól, hogy burkolás előtt vakolattal lett-e fedve.

A következő lépés a vízbázisú alapozót felvitele a felületre egy ecset vagy henger segítségével. A gipszkarton ragasztását csak az alapozó teljes megszáradása után lehet elkezdeni, így érdemes ezt a következő napra tervezni. A száradáshoz minimum 8-12 óra szükséges.

2. Gipszkarton lapok előkészítése, vágása – mivel és hogyan vágjuk méretre a gipszkarton lapokat?   

Egy sniccer vagy kés segítségével könnyedén méretre vághatjuk a gipszkartont. A fal magasságánál 15 mm-rel kisebbre vágjuk a gipszkarton lapokat, hogy maradjon hézag a plafon és a padló között. Érdemes ilyenkor kivágni az összes tervezett nyílást a kábeleknek, elektromos dugaszolóaljzatoknak és kapcsolóknak egyaránt. Fontos, hogy a fal felületét és a lapokat is meg kell tisztítani, mielőtt a ragasztóhab felvitelre kerülne.

3. A ragasztóhab felvitele a gipszkarton lapra 

Először vigyük fel a ragasztóhabot a lapok széleitől 3 cm-rel, majd a belsejébe cikk-cakk alakban is. 5 perc után ellenőrizni tudjuk, hogy alkalmas-e a felvitt hab a ragasztáshoz. Ha a hab összeesik, akkor még várni kell a falra ragasztásra. A hab akkor lesz tökéletes, ha érintésre szálasan tapad.

Fontos, hogy mindig használjunk védőszemüveget és védőkesztyűt, amikor a kötőanyagokkal dolgozunk!

A ragasztóhab a felbontást követően még sokáig használható, így hiba esetén, könnyedén újra felfújhatjuk a habot a gipszkarton lapokra. A felhelyezést követően 1 nap alatt teljesen megköt a ragasztóhab. A kötési folyamat során fontos a megfelelő szellőztetés, és vigyázni kell a vizesedésre is, kerülni kell a párásodást.

Mi a teendő ragasztás után? – száradás után hogyan tüntessük el a hézagokat és készítsük elő a felületet festésre?     

A már ragasztott gipszkarton lapok hézagkitöltését és kiegyenlítését csak a ragasztó teljes megkötése után lehet elkezdeni. A gipszkarton lapok közötti réseket csak fugázó vakolattal lehet feltölteni, korrigálni. Ezután kerülhet sor a hézagoló gipsszel való feltöltésre és a hézagerősítő szalagok felhelyezésére. Ezek a szalagok használhatóak a gipszkarton lapok közötti hosszanti kötések megerősítésére is.

Érdemes egy picit benedvesíteni a lapokat, hogy a hézagerősítő szalagok könnyebben tapadjanak.

Ezt követi az utolsó vakolás a teljes elkészült felületen, majd a csiszolás, ahol szükséges. Ha ezekkel mind megvagyunk, nincs más hátra, mint a festés és a tapétázás.

Gipszkarton ragasztás régi falra      

Gyakran merül fel a kérdés, hogy mi a helyzet a régi építésű házakkal, miként lehet gipszkarton lapokat felhelyezni régi, nedvesedésre hajlamos falakra. Elsősorban érdemes a fal és a ház szerkezetét figyelembe venni. Ha nincs szükség szerkezeti javításra és felújításra, akkor azonnal elkezdhetjük a gipszkartonos burkolás előkészítését. Azt érdemes figyelembe venni, hogy amennyiben régi falra szeretnénk gipszkartont ragasztani, egy nem megfelelően kezelt fal esetén megnő az esélye a gipszkarton lapok leválásának a vizesedés, és tapadás hiánya miatt. Ezért javasoljuk, hogy régi szerkezetű ház falának előkészítésére, esetleges javítására mindenképpen keressen fel szakembert a munkálatok megkezdése előtt.

Ha régi vakolatra szeretnék a gipszkarton lapokat ragasztani, akkor a pergő, leváló részeket először el kell távolítani. A falnak és a gipszkarton lapoknak legalább +10°C hőmérsékletűnek kell lenniük, a ragasztás folyamatához legalább +20°C -ra lesz szükség. Ezt követően, ugyanúgy folytassuk a ragasztást, ahogy az új falak esetén megismert folyamatban követtük, hiszen a Soudal ragasztóhabjai a régi falakra is jól tapadnak.

Összegzés:

Legyen szó egy helyiség felosztásáról, egy egyedi design-elem létrehozásáról, esztétikai takarásról, vagy hő- és hangszigetelésről, a Soudal gipszkartonozás technikai termékeiben mindenre megtaláljuk a megoldást, hiszen használatuk nem igényel plusz szaktudást.

Bővebb információért tekintse meg oktató videónkat és keresse fel bizalommal munkatársainkat!

A Soudal csapata bármikor készen áll segíteni önnek, ha kérdése támad a gipszkarton lapok felhelyezése során. Termékeinket gondos szakértelemmel válogattuk össze legújabb technikáknak és trendeknek megfelelően. Nézzen körül webshopunkban, és találja meg az Ön igényeinek megfelelő termékeket!

Gipszkarton Ragasztása Téglafalra

Gipszkarton lapok ragasztása téglafalra Soudabond Easy ragasztóhabbal. Könnyen, gyorsan, egyszerűen.