Plinten en ornamenten verlijmen

Szegélylécek és dísztárgyak rögzítése

A laminált padló, parketta vagy hajópadló sikeres lerakásának utolsó lépése a szegőlécek felrakása. A szegélylécek fedik el a padló és fal találkozását, így igényes megjelenést kölcsönöznek a szobának, használatuk tehát nem maradhat el, ha valóban szép eredményt szeretnénk. A szegélyléc gyors és hatékony felragasztása már a házi barkácsolók számára is lehetséges egy jó minőségű Soudal ragasztóval: lássuk, hogyan!

Mi az a szegélyléc, és miért fontos a használata?

A padlóburkolat lerakása során nem beszélhetünk teljeskörű, befejezett munkáról addig, amíg fel nem kerül a szegélyléc. Ez az anyag arra szolgál, hogy összekösse a falat és parkettával, rendkívül esztétikus megjelenést kölcsönözve annak, miközben a mögé rejtett kábeleket, elsősorban pedig a dilatációs hézagokat elfedi.

A dilatáció azt jelenti, hogy egy test térfogata a hőmérsékleti ingadozásoknak köszönhetően megváltozik, megnő. Az építőiparban emiatt nagyon fontos, hogy a beton szerkezetekben és a burkolatokban is egy hézagot alakítsanak ki, így az adott anyagnak helyet biztosítanak a későbbi térfogatnövekedéshez; ha ezt nem tesszük meg, a parketta idővel felpúposodhat, megrepedhet és teljesen tönkremehet. 

A szegélyléc feladata tehát az, hogy elrejtse a szemünk elől az ilyen hézagokat, emellett azonban az is fontos, hogy dekorációs elemként szebbé varázsolja a szobát. Ezért aztán választhatunk a parketta színével megegyező szegőléceket, de egy kicsit különlegesebb eredmény eléréséhez akár eltérő árnyalatokat is használhatunk. Játszhatunk a méretekkel és a formákkal is, így felszerelhetünk egyszerű, visszafogott vagy kimondottan díszes szegélyléceket is. 

A szegélyléc anyagának kiválasztása 

Egyáltalán nem mindegy, hogy a választott szegélyléc milyen anyagból készül, hiszen ez befolyásolja a minőségét, tartósságát és szépségét is. A legtöbb esetben ezek a kiegészítők fából, MDF-ből vagy műanyagból készülnek, de ritkábban – főként szőnyegek lerakása esetén – találkozhatunk alumínium vagy rozsdamentes acél felhasználásával készült darabokkal is. 

Fa

A klasszikus kialakítású belső terek természetközeli szépségét elsősorban fa felhasználásával biztosíthatjuk, így az ilyen anyagból készült szegélylécek érthető módon rendkívül népszerűek – különösen a fapadló esetében. Ez a szegélyléc természetesen tetszés szerint festhető, a legszebb látványt azonban akkor nyújtja, ha a fa erezete, mintája is látható. 

Ezek a szegőlécek jellemzően tartósak és ellenállóak a sérülésekkel szemben, rögzítésük pedig nem okoz komoly nehézségeket, ha azonban nem kezeljük megfelelően, a nedvességgel szemben kevésbé ellenállóak. 

MDF 

Egy modern kialakítású lakásban az MDF, vagy farostlemez jelentheti a tökéletes megoldást, hiszen bármilyen színben, mintázatban elérhető, így akár egy különlegesebb padló mellé is találhatunk ahhoz illeszkedő szegélylécet. A mechanikai sérülésekkel szemben ez az anyag is ellenálló, rögzítése pedig rendkívül egyszerű. Fontos tudni, hogy az MDF minősége nem egyezik meg a fáéval, ezért kevésbé ellenálló a nedvességgel szemben, így a fürdőszobában valószínűleg nem ez jelenti a legjobb megoldást. 

Műanyag

A PVC- ami egy hőre lágyuló, kémiailag ellenálló, kemény műanyag – a szegélyécek egyik legnépszerűbb alapanyaga, hiszen rendkívül alacsony ára mellett remekül ellenáll a sérüléseknek és a nedvességnek is, így bármely helyiségben alkalmazható. Kialakításuknak köszönhetően egyszerűen elrejthetik a kábeleket is, ráadásul gyakorlatilag bármilyen színben kaphatóak, így valóban minden padlóburkolat mellé használhatjuk őket. 

Hogyan válasszuk ki az adott helyiséghez leginkább passzoló szegélyléceket?

Ahogy a padlóburkolat, úgy az ehhez tartozó szegélyléc kiválasztása során is érdemes alaposan átgondolni, hogy pontosan milyen hatást szeretnénk elérni. Fontos a szegély színe, mely komoly hatással van az egész helyiség hangulatára: a világos árnyalatok frissességet kölcsönöznek a szobának, és különösen jól mutatnak a modern vagy a skandináv stílusú otthonokban, ahol az egyszerűség és a letisztultság dominál. A sötétebb színek elegáns hatást keltenek, és kiválóan illeszkednek klasszikus vagy indusztriális stílusú helyiségekhez. 

Az természetesen nagyon fontos, hogy a választott szín szépen mutasson a padlóburkolat és a fal mellett is, így a döntést érdemes megfontolni.

A szegélylécek különböző formákban és mintázatokban kaphatók, így a választásunk ebből a szempontból is lényeges. A minimalista otthonokban jól mutatnak az egyszerű, letisztult vonalvezetésű szegélyek, egy elegáns berendezésű szobába azonban választhatunk díszesebb, faragott megoldásokat is. 

Gondoljuk át azt is, hogy milyen méretű szegélyeket választunk: itt érdemes a szoba belmagasságából kiindulni, hiszen míg egy magasabb szegélyléc az alacsony szobát optikailag összenyomhatja, máshol kimondottan jól mutathat. Végül ne feledkezzünk meg a praktikumról sem: ha olyan helyiség burkolását végezzük, ahol a nedvesség is problémát okozhat – elsősorban a fürdőszobában és a konyhában –, kerüljük a fa és az MDF használatát, és válasszunk inkább műanyag szegélyléceket. 

A szegélyléc lerakása

A padlóburkolatot keretező szegélyléc rögzítése a legegyszerűbben ragasztással történhet, melyek akár mi magunk is elvégezhetünk: ehhez csak az alábbi lépéseket kell követnünk. 

1. Számítsuk ki az anyagigényt

Első lépésben készítsünk egy rajzot a szobáról, majd számítsuk ki, hogy a szegélyezés hány méter hosszan történik. A vágás során érdemes már előre számolni az esetleges anyagveszteséggel, és körülbelül 10%-os anyagráhagyással kalkulálni, így elkerülhetjük azt a helyzetet, hogy nem tudjuk az egész szobát lefedni.

2. A szegélylécek vágása

Vágjuk a szegélyléceket a megfelelő méretre: ennek során figyeljünk arra, hogy a sarkoknál gérben vágjuk az anyagot, hiszen itt a lécek egy 45 fokos szöget zárnak be.

3. A ragasztó felvitele

Mielőtt megkezdenénk az anyag rögzítését, bizonyosodjunk meg arról, hogy a falfelület és a szegély is tiszta, száraz, por- és zsírmentes. Válasszuk a például kifejezetten e célra is fejlesztett  T-Rex Gold szerelőragasztót, ami az adott felületen használható, és azt a szilikon kinyomó pisztoly segítségével egyenletes csíkban, vagy pontszerűen vigyük fel a teljes szegélylécre.

4. A szegélyléc ragasztása 

Ez a ragasztó alátámasztás nélkül azonnal betapad, így ideális választás erre a munkálatra. A ragasztó 24 óra alatt köt meg, ezt követően a szegőléc melletti hézagot húzzuk ki festhető akril tömítővel.

Hasznos tippek a ragasztáshoz

  • A szegélyléceket fessük le előzetesen, így a későbbiekben nem lesz szükség a szélek maszkolására.
  • Amíg  a ragasztó nem kötött meg, azt könnyedén eltávolíthatjuk Soudal Swipex törlőkendővel.
  • A vásárolt ragasztó technikai adatlapján megtalálunk minden fontos információt a termék használatáról, szavatossági idejéről, összetételéről.

Válasszunk okosan!

A szegélyléc otthonunk egyik rendkívül fontos kiegészítője, ennek ellenére sokszor nem fordítunk különösebb figyelmet annak kiválasztására. Nem csupán egy dekorációs elemről van szó, hiszen a jól megválasztott szegély a padlóburkolat hosszú távú használatához is hozzájárul, ezért fontoljuk meg döntésünket! Ha rendelkezünk egy kis kézügyességgel, a munkát magunk is elvégezhetjük: ehhez csak némi előkészületre és egy jól megválasztott ragasztóra van szükségünk.

T-Rex Gyorskötésű 380g
Solvent based bonding adhesive
T-Rex Erős azonnali tapadóerő 380g
Vízbázisú szerelőragasztó
T-Rex Gold 290ml
Hibrid polimer szerelő ragasztó

T-Rex Szerelőragasztók? Hétköznapi ragasztásokhoz

T-Rex Szerelőragasztók